V šestnácti ho zajali keltští piráti a prodali do Irska, do otroctví. Během šesti let se naučil irsky. Později uprchnul domů, do francouzské Bretaně, která v té době byla součástí Británie.
Irsko, ostrov obklopený burácejícím mořem, izolované od ostatního světa, bylo drsné ve všech směrech. Tamní lidé byli považováni za barbary se špatnou morálkou a proto se Patrik rozhodl svojí myslí předně ovlivnit vůdce kmenů a vládce jednotlivých krajů. Považoval vše za pohanské a proto chtěl obrátit všechny na křesťanskou víru.
V prvním tisíciletí př.nl. přišli na ostrov Keltové, kteří se smísili s původními obyvateli a tak vznikl irský národ. Později kolem roku 500 postupně vzniklo sedm království, kterým vládli vůdci klanů. Díky činům a učení biskupa Patrika získalo obyvatelstvo vysokou kulturní úroveň, což mělo vliv na zbytek Británie.
Časem vzniklo a bylo potlačeno dalších několik povstání, jejichž cílem bylo získat nezávislost Irska na Británii. Až v roce 1921 dostalo Irsko statut svobodného, samostatného státu Irsko v Britském společenství národů. Další omezováni vyvrcholilo v roce 1937. Nato nový předseda vlády odmítl poslušnost a věrnost anglickému králi a prosadil novou irskou ústavu. V roce 1948 vystoupilo Irsko z Britského společenství národů a byla vyhlášena samostatná Irská republika s hlavním městem Dublinem.
Dnes je hlavou státu Irské demokratické parlamentní republiky prezident volený obyvateli na sedm let. Svobodné Irsko zaujímá větší část ostrova, kde 80 % tvoři pastviny. Ve zbytku ostrova se nachází ještě Severní Irsko, které je součástí Velké Británie.
K oslavě Svatého Patrika se hrdě hlásí všichni Irové na světě, především v USA. Ale i jinde, poněvadž v něm viděli a vidí patrona své rodné země. Jsou na svoji zemi hrdi. Rádi se do ni vracejí a jak mohou, tak se vzájemně podporuji všemi způsoby.
Pro nás je zajímavé, že právě irská whiskey byla vůbec první vyrobená whiskey na světě, která se mimochodem destilovala z počátku jen jedenkráte se základem z ječmene. Později recepturu na tuto ohnivou vodu nelehce získali Skoti a výrobu zdokonalili. Rozšířili ji o další druhy dle použití surovin, vody, podkuřováni a také mají zásluhu o její výraznou konzumaci.
Dnes je irská whiskey velmi oblíbená, především mezi mladšími, a to u nás i ve světě. Je pálena třikrát. Tím je jemnější, příjemné chuti, typické vůně a světlé barvy. Za nejoblíbenější jsou považovány značky JOHN JAMESON, BUSHMILLS, PADDY, TULLAMORE DEW.
Určitě si vzpomenete na Svatého Patrika, ale i na tyto řádky, když ochutnáte velmi oblíbený irský krémový likér Bailey’s, který má jako základ z 50% pravou irskou whiskey, k tomu ještě 48% smetany od kraviček z irských pastvin. Zbytek je máslo a kakao. Tento likér se vyrábí plnoautomaticky. Stejně, jako mladší irský krémový likér CAROLANS s příchutí vloženého medu.
Žádné komentáře:
Okomentovat